Klasa II G

Klasa II G


#1 2008-01-11 08:17:39

Królik

Administrator

Zarejestrowany: 2008-01-11
Posty: 14
Punktów :   

Z chemii Zastosowanie i w³a¶ciwo¶ci NAOH

Wzór sumaryczny: NAOH
Wzór strukturalny: Na-O-H

Wodorotlenki otrzymuje siê g³ównie dwiema metodami:

1. W reakcji metalu z wod± (g³ównie wodorotlenek sodu i potasu)
np.: 2Na + H2O → 2NaOH + H2
2. W reakcji tlenku metalu z wod±
np.: Na2O + H2O → 2NaOH
Wodorotlenek sodu:

Soda ¿r±ca, soda kaustyczna - bia³a krystaliczna masa o temperaturze topnienia 318oC. Zwi±zek silnie higroskopijny,dzia³a niszcz±co na naskórek, rozpuszczalny w wodzie (mocna zasada), alkoholach. Ch³onie dwutlenek wêgla z powietrza tworz±c wêglan. Dzia³a parz±co na skórê. Stopiony wodorotlenek sodu atakuje krzemionkê, szk³o i porcelanê. Reakcje ze stopionym NaOH przeprowadza siê w naczyniach z niklu, ¿elaza, srebra i z³ota. Natomiast nie mo¿na stosowaæ platyny, bowiem ulega ona korozji w tych warunkach.
W skali technicznej otrzymywany jest w wyniku elektrolizy wodnego roztworu chlorku sodu. Na anodzie wydziela siê chlor:
Cl- -> 1/2Cl2 + e-

Na katodzie zobojêtnieniu ulegaj± jony wodorowe pochodz±ce z wody:
H3O+ + e- -> H2O + 1/2H2

Elektrolizê przeprowadza siê w urz±dzeniach tak skonstruowanych aby chlor nie miesza³ siê z roztworem powstaj±cego wokó³ katody NaOH gdy¿ w takim przypadku powstawa³by NaOCl. W metodzie przeponowej cel ten osi±ga siê oddzielaj±c przestrzeñ katodow± od anodowej porowat± przepon±, przez któr± mog± ³atwo dyfundowaæ jony lecz nie przedostaj± siê banieczki gazu. Elektrolizê przerywa siê przed roz³o¿eniem ca³ej ilo¶ci NaCl i roztwór zagêszcza przez odparowanie. Wiêksza czê¶æ chlorku sodu wydziela siê z roztworu przed wydzieleniem lepiej rozpuszczalnego NaOH. Jednak metoda ta nie pozwala na otrzymanie czystego wodorotlenku sodu.
Czysty wodorotlenek sodowy otrzymuje siê w metodzie rtêciowej. W tym przypadku wykorzystuje siê fakt, ¿e wydzielanie wodoru na katodzie rtêciowej jest mo¿liwe tylko przy przy³o¿eniu odpowiednio wy¿szego napiêcia (tzw. nadnapiêcie - nadwy¿ka napiêcia ponad warto¶æ wynikaj±c± z teoretycznych obliczeñ potrzebna do wydzielenia na elektrodzie produktu elektrolizy) ni¿ w przypadku elektrod ¿elaznych czy grafitowych. W zwi±zku z tym na elektrodzie rtêciowej wydziela siê sód tworz±cy z rtêci± amalgamat. Utworzony amalgamat przenosi siê do zbiornika zawieraj±cego czyst± wodê, z któr± amalgamat reaguje daj±c roztwór NaOH.

Wodorotlenek sodu nale¿y do podstawowych surowców chemicznych i wykorzystywany jest niemal¿e we wszystkich ga³êziach przemys³u.

Stosowany jest miêdzy innymi: jako surowiec (no¶nik sodu) w ró¿nego rodzaju syntezach do produkcji jonowych ¶rodków powierzchniowo czynnych, w przemy¶le farmaceutycznym (m.in. przy produkcji polopiryny, kwasu salicylowego, sulfaniloamidów), do otrzymywania aluminium z przerobu boksytów, do otrzymywania szk³a wodnego z krzemionki, przy produkcji t³uszczów i myde³ oraz w wielu innych syntezach organicznych i nieorganicznych.

Znalaz³ równie¿ bardzo szerokie zastosowanie: jako surowiec pomocniczy w przemy¶le celulozowo papierniczym, w procesach bielenia, barwienia i utrwalania barwnika w przemys³ach w³ókienniczym i wiskozowym, przy przeróbce ropy naftowej w procesach rafinacji olejów, w procesach petrochemicznych, przy produkcji barwników syntetycznych, przy przeróbce ciek³ych produktów koksowania, w procesach uzdatniania wody dla celów przemys³owych, przy przeróbce ¶cieków, w przemy¶le spo¿ywczym (mleczarnie, browary, masarnie, cukrownie) jako ¶rodek myj±co-dezynfekuj±cy

PRZYK£ADY STOSOWANIA

Przemys³ chemiczny

£ug sodowy jest podstawowym materia³em zu¿ywanym w szeregu ci±gów produkcyjnych przemys³u chemicznego. Jest u¿ywany jako reagent i pó³produkt w wielu procesach wytwórczych rozpuszczalników, tlenku propylenu, dwutlenku tytanu, chlorków przemys³owych, izocyjanianów i innych.

Szeroki zakres zastosowañ obejmuje regulacjê pH procesów i produktów czy te¿ wytwarzanie anionowych pó³produktów o charakterze nukleofilowym do reakcji eteryfikacji i estryfikacji. Przemys³ chemiczny jest najwiêkszym u¿ytkownikiem ³ugu sodowego, ocenianym na ponad 17 mln. ton (40% ogólno¶wiatowego zu¿ycia).

Przemys³ celulozowo-papierniczy

Wodorotlenek sodowy ma szerokie zastosowanie w przemy¶le celulozowo-papierniczym. G³ówne zastosowania obejmuj± etapy rozdrabniania (usuwanie ligniny) i wybielania masy celulozowej oraz procesy oczyszczanie ¶cieków. Na 1 tonê masy papierniczej zu¿ywane jest oko³o 120 kg wodorotlenku sodowego. Przemys³ celulozowo-papierniczy zu¿ywa prawie 7 mln ton (16% ¶wiatowego zu¿ycia), bêd±c znacz±cym i rosn±cym rynkiem dla producentów ³ugu sodowego.

Przemys³ petrochemiczny

Wodorotlenek sodowy jest u¿ywany w procesach wydobycia , produkcji i przetwarzania ropy naftowej i gazu ziemnego. Najwa¿niejsze zastosowania NaOH w przetwórstwie to usuwanie z wêglowodorów substancji o charakterze kwasowym oraz gazów tworz±cych siê w procesach przetwórczych.

Przemys³ w³ókien sztucznych

W przemy¶le w³ókien sztucznych wodorotlenek sodowy jest u¿ywany do wytwarzania roztworu wiskozy z którego jest wytwarzane podstawowe w³ókno wiskozowe oraz w procesie merceryzacji. ¦rednio 600 kg wodorotlenku sodowego jest zu¿ywane na jedn± tonê roztworu wiskozy.

Jedwab sztuczny
Produkcja sztucznego jedwabiu celulozowego polega na przeprowadzeniu celulozy w rozpuszczaln± pochodn±, najczê¶ciej ksantogenian. Wodny roztwór ksantogenianu celulozy jest lepk±, przezroczyst± ciecz±, zwan± wiskoz±, z której mo¿na zregenerowaæ celuloze nadaj±c równocze¶nie produktom ró¿norodne kszta³ty; w³ókna ci±g³ego, folii p³askiej lub zwiniêtej JEDWAB SZTUCZNY, sztuczne w³ókno ci±g³e, z którego wyroby s± podobne do wyrobów z jedwabiu naturalnego. Jedwab sztuczny wiskozowy, otrzymywany podobnie jak inne w³ókna (ró¿nica polega m.in. na d³u¿szym przebywaniu w³ókna w k±pieli koagulacyjnej, wprowadzeniu do k±pieli koagulacyjnej substancji opó¼niaj±cych szybko¶æ regeneracji celulozy z wiskozy), jest odporny na dzia³anie alkaliów, kwasów i bardziej wytrzyma³y na zerwanie ni¿ ciête w³ókna wiskozowe

W£ÓKNA WISKOZOWE, sztuczne w³ókna celulozowe, rodzaj w³ókien chemicznych ;polimerem w³óknotwórczym jest g³. celuloza z miazgi drzew iglastych (¶wierk, sosna) lub bukowych; pod wp³ywem dzia³ania na celulozê wodorotlenku sodu i dwusiarczku wêgla powstaje celulozoksantogenian sodu, który rozpuszcza siê w rozcieñczonym wodorotlenku sodu, daj±c p³yn przêdzalniczy, zw. wiskoz±; wiskoza przet³oczona przez otworki dyszy przêdzalniczej przechodzi do k±pieli, w której ulega koagulacji (pod wp³ywem kwasu siarkowego nastêpuje rozk³ad celulozoksantogenianu sodu i powstaj± w³ókienka tzw. celulozy regenerowanej). Zale¿nie od u¿ytego surowca i sk³adu k±pieli otrzymuje siê w³ókna o ró¿nych w³a¶ciwo¶ciach; ogólnie w³ókna wiskozowe maj± w³a¶ciwo¶ci podobne do bawe³ny i s± stosowane w postaci w³ókien ci±g³ych, np. jedwab wiskozowy (jedwab sztuczny )oraz w postaci w³ókien ciêtych, np. argona, merona.

Przemys³ mydlarski i detergentów

W procesach wytwarzania myd³a jest u¿ywany do zmydlania t³uszczów. T³uszcze bêd±ce pod wzglêdem chemicznym glicerydami kwasów t³uszczowych reaguj± z wodorotlenkiem sodowym daj±c sole sodowe kwasów t³uszczowych (okre¶lane jako myd³a) i glicerynê.

Jedna z wa¿niejszych grup detergentów jest wytwarzana przez neutralizacjê organicznych kwasów sulfonowych za pomoc± wodorotlenku sodowego.

Znacz±ce ilo¶ci NaOH s± u¿ywane bezpo¶rednio to tworzenia fosforanu sodowego (sk³adnik proszków i p³ynów do prania).

Detergenty s± to syntetyczne ¶rodki pior±ce oraz mydl±ce, nie zawieraj±ce myd³a. S± to g³ównie sole sodowe kwasów sulfonowych, oraz wodosiarczanów wy¿szych alkoholi. Detergenty s± sk³adnikami proszku do prania, p³ynów do mycia naczyñ, s± równie¿ w ¶rodkach zapobiegaj±cych elektryzowaniu siê tkanin, w szamponach, i temu podobnych.

Myd³a alkaliczne – rozpuszczalne w wodzie myd³a sodowe i potasowe, Myd³a sodowe s± substancjami obecnie otrzymywanymi na szerok± skalê w reakcji zasady sodowej lub z t³uszczami. Wykorzystuje siê tu ³ój, olej kokosowy lub palmowy.
T³uszcz + zasada sodowa ® myd³o + gliceryna
Proces ten nazywamy zmydlaniem. Dokonuje siê on w podwy¿szonej temperaturze, a otrzyman± substancjê po sch³odzeniu i wysuszeniu mo¿na stosowaæ do mycia i prania. W taki sposób myd³o otrzymywano domowym sposobem jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. Zasadê sodow±, zwan± sod± kaustyczn± mo¿na by³o kupiæ w sk³adach aptecznych. Nastêpnie gotowano j± razem z t³uszczem. Pozyskiwana substancja by³a nastêpnie umieszczana w odpowiednich formach. Po wystygniêciu i wysuszeniu stosowano j± w gospodarstwach domowych. Takie proste myd³o mo¿na kupiæ równie¿ obecnie w i nazywa siê ja popularnie szarym myd³em. Wspó³czesna procedura otrzymywania myd³a niewiele siê zmieni³a. Ró¿nica wystêpuje w dodatkowych etapach produkcji: myd³o mo¿na wzbogaciæ w substancje zapachowe, nawil¿aj±ce i barwniki. Takie myd³o nazywamy myd³em toaletowym. Mo¿na równie¿ otrzymaæ myd³a o charakterze leczniczym. Dodatek niewielkich ilo¶ci siarki to metoda produkcji myd³a lecz±cego choroby skóry. Polecane jest czêsto m³odym ludziom maj±cym problemy z t³ust± cer± – siarka ma tu dzia³anie dezynfekuj±ce. Nale¿y jednak stosuj±c takie myd³o pamiêtaæ, aby nie nosiæ wtedy srebrnej bi¿uterii, która w reakcji z siark± pokrywa siê czarnym osadem siarczku srebra. W podobny sposób otrzymuje siê myd³a zawieraj±ce wyci±gi z zió³. Maj± wtedy w³a¶ciwo¶ci zarówno myd³a jak i zió³, których wyci±gi zawieraj±.

Niew±tpliwie stosowanie myde³ pomaga nam utrzymaæ higienê. Wiadomo jednak,
¿e nasza skóra ma lekko kwa¶ny odczyn. Myd³a w roztworach wodnych maj± odczyn zasadowy. Dlatego te¿ stosowanie ich i niewystarczaj±ce sp³ukiwanie doprowadza do zmiany chemicznego odczynu naszej skóry z kwasowego na zasadowy. Nie jest to naturalne,
a dodatkowo wiadomo, ¿e ¶rodowisko zasadowe sprzyja rozwojowi ró¿nego typu grzybic. Myd³o jednak pomog³o uporaæ siê z ró¿nymi dolegliwo¶ciami skóry pochodzenia bakteryjnego i paso¿ytniczego.

Na rynku dostêpne s± syntetyczne detergenty o lekko kwa¶nym odczynie (pH 5,5)
i takie myd³a s± najw³a¶ciwsze do stosowania, gdy¿ nie naruszaj± ochronnej warstwy na skórze.

Codziennie kilkakrotnie siêgamy po ró¿nego rodzaju detergenty. Myj±c rêce, naczynia, u¿ywaj±c proszków do prania miejmy ¶wiadomo¶æ, ¿e s± to wynalazki pozwalaj±ce ¿yæ w czysto¶ci oraz zachowaæ zdrowie. Tlenek wodoru i perfumowany stearynian sodu to dwie substancje, których nie powinno siê oszczêdzaæ

Gospodarka komunalna

Rozcieñczony ³ug sodowy jest u¿ywany do regeneracji jonitów u¿ywanych do demineralizacji wody

Przemys³ górniczy i wydobywczy

U¿ywany jest do podniesienia pH, neutralizacji siarkowodoru w p³uczce wiertniczej oraz do poprawy dyspersji bentonitu w wodzie. Stosowany w ilo¶ciach od 1-3 kg/m3 a wprowadzany jest do p³uczki w postaci 10% roztworu wodnego.

Ponadto Wodorotlenek stosuje siê do:
• Produkcji barwinków
BARWNIKI, zwi±zki chem. silnie absorbuj±ce energiê promieniowania elektromagnet., g³. w zakresie widzialnym, i maj±ce zdolno¶æ trwa³ego ³±czenia siê z barwionym materia³em; s³u¿± do barwienia m.in. w³ókien naturalnych i chem., tworzyw sztucznych, skóry, papieru, ¿ywno¶ci.
W farbiarstwie w³ók. zastosowanie prakt. maj± jedynie barwniki odznaczaj±ce siê trwa³o¶ci± otrzymanych wybarwieñ, tzn. ich odporno¶ci± na dzia³anie ¶wiat³a, potu, chloru, tarcie w stanie suchym i wilgotnym oraz pranie w ciep³ym roztworze myd³a, prasowanie, oraz te barwniki, które nie dzia³aj± szkodliwie na organizm cz³owieka (nie wywo³uj± odczynów alergicznych).
Ze wzglêdu na budowê chem. cz±steczki barwników dzieli siê najogólniej na barwniki karbocykliczne i heterocykliczne; z uwagi na rodzaj wystêpuj±cego w barwnikach chromoforu w¶ród barwników karbocyklicznych rozró¿nia siê m.in. barwniki: azowe, nitrowe, nitrozowe, triarylometanowe, benzochinonowe, naftochinonowe, antrachinonowe, chinoiminowe, w¶ród barwników heterocyklicznych za¶ - barwniki indygoidowe, tioindygowe, ksantenowe, oksazynowe, akrydynowe, azynowe, tiazynowe, ftalocyjaninowe, cyjaninowe i in.

• jako ¶rodek zmiêkczaj±cy pow³oki lakierowe. Roztwór 7% jest u¿ywany jako wywo³ywacz emulsji pozytywowej do wykonywania obwodów drukowanych POSITIV20.
• Wywo³ywacz 146.7 to specjalistyczny preparat do wywo³ywania na¶wietlonej emulsji POSITIV20. Jest wolny od NaOH.
• Produkcji szk³a
SZK£O WODNE, syropowata ciecz bêd±ca roztworem wodnym krzemianu sodu (sz.w. sodowe) lub potasu (sz.w. potasowe); otrzymuje siê je przez stapianie krzemionki (piasku kwarcowego) z wêglanem sodu lub potasu i ogrzewanie z wod± powsta³ego w postaci szklistej krzemianu; stosowane m.in. do impregnacji przeciwogniowej tkanin, papy, drewna, do konserwacji jaj, do sklejania szk³a i porcelany, w stereochromii, jako wype³niacz myd³a oraz do wyrobu kitów i farb ognioochronnych.

• metalurgii, produkcja tlenku glinowego/aluminium
• produkcji chemikaliów: synteza zwi±zków organicznych lub nieorganicznych,
• oczyszczaniu wody,
• produkcji towarów konsumpcyjnych.
• Przemy¶le chloro-alkaliczny, który zajmuje siê zajmuje siê produkcj± chloru (Cl2)oraz alkaliów . wodorotlenku sodowego (NaOH) lub wodorotlenku potasowego (KOH) . za pomoc± elektrolizy roztworu soli. Podstawowe technologie stosowane w produkcji chloro-alkalicznej, to elektroliza w elektrolizerze rtêciowym, przeponowym lub membranowym g³ównie z wykorzystaniem jako surowca chlorku sodowego (NaCl) lub . w mniejszym stopniu . z wykorzystaniem chlorku potasu (KCl) do produkcji wodorotlenku potasowego.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rpgmujihad.pun.pl www.outsidersclan.pun.pl www.silentassassins.pun.pl www.pbf-skateboarding.pun.pl www.grupak.pun.pl